Plánovač trasy

Určitě nejsem jediný řidič, který se před cestou vždy připravuje a projde si dopředu cestu a cíl i přesto, že vlastní navigační systém. Na internetu je mnoho vyhledávačů a plánovačů tras nebo map, ale většinou mají velké nedostatky hlavně co se pokrytí Česka týká. Již několik let používám dva. Níže vám je představím a popíši, co všechno dokážou.

PLÁNOVAČ TRASY – VIAMICHELINE.COM
Hned na začátek musím uvést, že tento plánovač není přeložen do češtiny případně slovenštiny. Myslím však, že ovládání je zcela srozumitelné. Plánovač používá mapy firmy Tele Atlas, které podrobně pokrývají státy celé Evropy.

Pokud zadáte do místa odjezdu (departure) nebo místa cíle (destination) místo, které je v Evropě dvojmo, případně ho plánovač neumí rozpoznat dá vám na výběr. Jako možnosti cesty lze nastavit nejrychlejší, nejkratší, vyhlídkovou, ekonomická, pro chodce, kola a doporučená (Micheline recommended).

Dále je možné nastavit upřednostnění dálnic, vyhnutí se placeným úsekům a zónám, takzvaným off-road úsekem jako jsou trajekty, vlaky, a jiné, nastavení data, typu vozidla (ve kterém bohužel není také možnost „truck“ případně „autobus“), typ paliva, ceny paliva a měny v níž se vypočítá celková cena přepravy včetně poplatků za dálnice.

Po nastavení všech detailů přepravy se zobrazí mapa trasy, celková délka, čas přepravy, vzdálenost a podrobný popis trasy. Popis trasy je rozdělen na body nebo jinak řečeno dopravní uzly, ve kterých je například třeba odbočit.

 
NAVTEQ

PLÁNOVAČ TRASY – MAP24.COM
Na rozdíl od VIAMICHELINE.COM je tento plánovač „alespoň“ v češtině. Takže ovládání je bezproblémové úplně pro každého. MAP24.COM se nedávno spojil se silným hráčem na trhu v oblasti geografických a navigačních systémů, a tak má tento plánovač mapové podklady jak se řekne z první ruky. Obsahuje všechny státy Evropy, ale i například Ameriky, Afriky a Asie.

Stejně jako předešlí plánovač dává na výběr konkrétní místa cíle a odjezdu. K nastavení cesty je možne zadat „možnosti zájmu“ jako například kostely, letiště, kultura, nákupní centra, restaurace, sport, turistické atrakce, a jiné. K pokročilým nastavením patří možnost nastavit si cestu pro vůz nebo chodce, nejrychlejší nebo nejkratší.

Velké plus má tento plánovač za možnost nastavit průměrnou rychlost díky které je přesnější odhadnuta celková časová délka trasy. Jsou zde předdefinované rychlosti pro osobní auto, motocykl a nákladní vozidlo.

Po nastavení všech detailů se zobrazí celková délka a čas přepravy, popis a mapa trasy. Mapu lze přibližovat, posouvat a přepínat ve třech režimech zobrazení (mapa, hybrid, satelit). Pokud používáte jiný plánovač tras, máte ho vyzkoušený a víte, že je lepší případně má funkce, které tyto vyhledávače nemají, přidejte nižší komentář nebo napište do diskuzního fóra.