Kuriozity, které se staly

„Dobrý den, jmenuji, protože jsem honil na motorce na poli klokana a zlomil jsem si přitom žebro,“ vzpomíná s úsměvem ředitel pojišťovny. Ujišťuje, že i tato událost je skutečná. „Není to na denním pořádku , ale jednou za čas nám klienti telefonují s takovými neuvěřitelnými pojistnými událostmi, že máme opravdu problém udržet vážnou tvář.

Pán, který honil na motorce klokana, byl pojištěn a pojistná částka mu samozřejmě byla vyplacena po skončení léčby. Přesto, že samotný příběh zranění je neuvěřitelný, nic to nemění na skutečnosti, že utrpěl zlomeninu, a tedy měl nárok na kompenzaci,“ dodává.

A to je jen začátek seznamu neuvěřitelných příběhů, které si pojišťovny vyslechnou od svých klientů. „Velmi často se musíme dotázat na podrobnosti případu, jinak nejsme schopni posoudit relevanci situace. Jindy nám stačí lékařská zpráva,“ vysvětluje.

Zajímavá byla i situace, kdy se klient pojišťovny informoval o pojistném plnění kvůli nehodě, která se mu stala na vyznačené sjezdovce. Za normálních okolností by o takové události nebyly žádné pochybnosti. Jenže pokoření sjezdovky na kajaku během Silvestrovské noci nelze nazvat normálními okolnostmi.

„Klientovi jsme během telefonátu museli vysvětlit, že při takových situacích budeme muset zkoumat, zda bezprostředně před událostí náhodou nepožil alkohol. Pokud by se prokázal alkohol v krvi, pojistné plnění by bylo buď kráceno, nebo by šlo o pojistnou výluku a nebylo by mu vůbec vyplaceno.“ Klient se už bohužel neozval.

alkohol1

Právě ty nejneuvěřitelnější příběhy mají obvykle společného jmenovatele – alkohol. „Neuvěřitelně zní příběh šoféra osobního auta, který havaroval a zlomil si přitom nohu. Tvrdil přitom, že řídil jeho pes. Měření prokázalo 2,8 promile v krvi. Pojistné plnění jsme mu vyplatili, kvůli alkoholu však bylo kráceno o 50 procent,“ ve jmenování tragikomických příběhů.

Své by o tom uměl vyprávět i „společensky unavený“ návštěvník letního festivalu. „Chtěl si zdřímnout na loučce a asi proto hledal nenápadné místo, kde ho nikdo neuvidí . Pravděpodobně takové našel, protože ho neviděl ani řidič auta, který na něj nacouval. Pojistné plnění mu bylo vyplaceno na léčbu zlomeného žebra.“

Často jde opravdu o smích přes slzy, protože oběti těchto incidentů musí nést následky své nerozvážnosti do konce života. Na druhé straně však mohou děkovat prozřetelnosti alespoň za to, že se pojistili a že jim vyplatily alespoň část pojistného plnění.

Smích přes slzy: Neuvěřitelné úrazy roku 2014

6856NDk

„To, že politika opravdu může ohrozit zdraví, dokazuje případ klientky, která uklouzla na předvolebním letáku a zlomila si kotníčkovou kost. Která politická strana byla příčinou tohoto úrazu, nám zůstalo utajeno,“ pracovník pojišťovny.

Případ klientky, která uklouzla na mražené zelenině v obchodě zase zpochybňuje tvrzení, že zelenina je zdravá za každých okolností. „Pohmožděné koleno si vyžádalo dlouhotrvající léčbu, se kterou jí jistě pomohlo vyplacení pojistného.“

Ne všechno, co je kuriózní, je vždy i směšné. „Když dítě v minus dvaceti stupních zkoušelo, zda jazyk opravdu přimrzne na zábradlí, přesvědčilo se o tom, že americké komedie mají i naučný odkaz. Jde opravdu o velmi bolestivé zranění,“ konstatuje.

Vzpomínáte si, jak vás v dětství napomínali, že nemáte šermovat rukama, protože někomu vypíchnete oko? Klientka, která při sledování televize nechtěně své přítelkyni škrábla do oka a poranila její rohovku, si to už asi opravdu zapamatuje.

Všechny tyto události mohla pojišťovna zaznamenat jen díky tomu, že jejich autoři byli pojištěni. Kolik kuriózních nehod se však stane každý den, aniž postiženým pomohlo pojistné plnění, se vyčíslit nedá. Jisté však je, že lidé bez životního pojištění si musí výpadek příjmu či náklady na léčení hradit sami místo toho, aby jim s tím pomohla pojišťovna.

Jak se pojistit